SK     CZ     EN     DE     HU     PL

 

CBS is the second largest
publisher of hand-painted maps in the world.

More about us
 

 

In Slovakia and Czech Republic we employ people who are doing their job with heart.

More about team
 

 

We received more
than 2,900,000 copies of painted maps among the public.

More about maps
 

 

We help to improve
tourism in Slovakia
with our services.

More references
 

FaceBook  Twitter  

 

Chalúpka je zrekonštruovaná, a tak pôsobí veľmi dobrým dojmom. Je na modro vymaľovaná, s klasickými malými okienkami, cez ktoré neunikalo z chalupy veľa tepla. Našej pozornosti neunikli rozkvitnuté červené muškáty za oknami. V Jasenovej stojí tento dom od roku 1856, na čo nás vo vnútri v prednej izbe upozorňuje vyrytý nápis v klasickej drevenej hradbe. V prednej izbe dominovala – ako inak pec. Mimochodom, ako pamätný dom slúži chalúpka už pekných pár rôčkov - od roku 1960. Areál patrí Oravskému múzeu P. O. Hviezdoslava. Martin Kukučín sa volal vlastným menom Matej Bencúr.  Jeho život na Slovensku a v zahraničí, kde pôsobil ako lekár, literárnu tvorbu a diela nám opísala a vysvetlila veľmi milá a zdielna sprievodkyňa. Jej rozprávanie bolo veľmi pôsobivé, a bolo na prvý pohľad vidieť, že táto milá pani dsc 0561múzeom doslova žije. A tak sa naša návšteva neobmedzila iba na výklad, ale trvala oveľa dlhšie. Napokon sme sa rozprávali aj o jej osobnej návšteve miest, kde Martin Kukučín pôsobil v zahraničí a ako aj ozážitkoch z návštev z rozličných kútov sveta tohto sympatického miesta. V blízkom Vyšnom Kubíne pôsobil aj ďalší spisovateľ - Pavol Orságh Hviezdoslav. S Kukučínom si vymenili niekoľko listov, avšak osobne sa títo dvaja páni nikdy nestretli.  Deťom sa veľmi páčila kuchyňa, ktorá bola zariadená,  podobne ako predná izba, dobovým nábytkom a mohli sme si obzrieť nádoby a pomôcky, ktoré sa kedysi používali v kuchyni. Vonku pod strechou napravo od vstupnej brány sme si pozreli aj rozlične veľké kolesá z vozov, drevené hrable, či kosy na kosenie trávy. Vľavo vzadu za chalúpkou pod strechou boli vystavené zase pracovné nástroje, ktoré sa používali pri poľnohospodárskych prácach na poli. Z areálu sme si všimli aj neďaleko stojacu sochu Martina Kukučína, ktorú vytvoril akademický sochár Ján Kulich. Tento sochár tvorcom napríklad aj známej sochy Juraja Jánošíka v nadživotnej veľkosti, ktorá v súčasnosti stojí na vŕšku v Terchovej pred vstupom do Vrátnej doliny.

dsc 0559
Druhým tipom pre zastavenie je drevený evanjelický artikulárny kostolík v Leštinách. Táto dedinka, ktorú tvorí naozaj iba zopár domov, pomenovaná podľa kríkov liesky, sa nachádza v bočnej dolinke na východ od Vyšného Kubína. Keď budete prechádzať Vyšným Kubínom, na začiatku dolinky si pri ceste môžete všimnúť pamätník, ktorý pripomína miesto, kde stál dom, v ktorom sa narodil spomínaný Hviezdoslav. Pôvodný rodný dom sa tu do dnešných čias nezachoval, pretože v roku 1916 ho zničili požiar. Je zaujímavé, že ten istý dom bol aj rodiskom známej spisovateľky Margity Figuli. V Leštinách môžete zaparkovať auto priamo pod kostolíkom, ale treba počítať s tým, že prístupová cesta pre autá je pomerne úzka a veľa priestoru tu nie je. Kostolík stojí pod stromami na briežku po pravej strane cesty. Vedie ku nemu niekoľko schodov. Všímame si pasúce sa ovečky ako aj známu Tlstú a Ostrú skalu – zaujímavé vyčnievajúce skalné útvary nad Vyšným Kubínom, ktoré poskytujú vďačné výhľady do okolia a sú tak navštevované aj napriek tomu, že sem vedú iba neznačkované chodníky.

dsc 0523
Priestor okolo kostolíka je oplotený. My sem prichádzame v nedeľu na obed. Vychádzame po schodoch ku vonkajšej bráne do areálu. Brána bola otvorená, avšak do vnútra do samotného kostolíka sme sa nedostali. Masívne drevené vstupné dvere sú zatvorené. Kostolík voňal nádherne drevom. Jeho súčasťou je aj zvonica – veď práve zvony oznamovali dôležité udalosti. Strechu pokrývajú šindle. Aj v hornej časti areálu je druhá vstupná brána ku kostolíku a hrobom, ktoré sa nachádzajú v brehu nad kostolíkom. Nuž, postaviť kostolík vo svahu chcelo naozaj poriadny kumšt od jeho staviteľov. Ku hornej vstupnej bráne vedie naokolo cestička, ktorú odporúčam využiť, ak Vám schody nevyhovujú alebo idete napríklad s kočíkom. Pod kostolíkom sme si radi prečítali tabuľu o týchto zaujímavých sakrálnych pamiatkach, ktoré sa zachovali prakticky v pôvodnom stave v prírodnom prostredí.

dsc 0539

dsc 0537

dsc 0531

Hoci sa tvrdí, že tieto stavby mali byť postavené z dreva, bez použitia klincov a kovových súčiastok, text na tabuli poukazuje na to, že drevo bolo uprednostňované a používané najmä z hľadiska jeho všeobecnej dostupnosti ako aj nižšej ceny. Taktiež aj tesárov bolo v tejto oblasti viac, ako murárov, ktorí pôsobili skôr vo väčších mestách. Aby ste si mohli pozrieť aj interiér kostolíka, kde bol krstený Hviezdoslav, odporúčam si návštevu interiéru kostolíka dopredu dohodnúť. Kontakty sú uvedené na stránke. Mimochodom, ďalší evanjelický drevený artikulárny kostol - zasvätený sv. Michalovi stojí v neďalekom Istebnom - medzi Párnicou a Veličnou.  

dsc 0536

 dsc 0526

Prajem príjemné objavovanie tohto svedectva slovenskej histórie.

Contact

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +421 48/429 90 10
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

We support

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

logo R