SK     CZ     EN     DE     HU     PL

 

CBS is the second largest
publisher of hand-painted maps in the world.

More about us
 

 

In Slovakia and Czech Republic we employ people who are doing their job with heart.

More about team
 

 

We received more
than 2,900,000 copies of painted maps among the public.

More about maps
 

 

We help to improve
tourism in Slovakia
with our services.

More references
 

FaceBook  Twitter  

Dopravujeme sa sem autom zo Zuberca cez Oravice, potom pokračujeme cez Hladovku a Suchú horu ku našim poľským susedom. Cez Chocholow a Witow sa stáčame na juh a prichádzame na parkovisko pred Sivou Poľanou. Tu plní očakávania nasadáme na bicykle a vyrážame po  prvýkrát cez Chocholowsku dolinu. Smerujeme ku  chate - Schronisku na Polanie Chocholowskiej, ktorá je na začiatku doliny Chocholowskej Wyżniej – táto tvorí najzápadnejšiu vetvu Chocholowskej doliny. Na našej trase dlhej okolo 7 kilometrov nás čaká stúpanie asi 400 metrov, čo sa dá, veríme, bez problémov zvládnuť. Dolinou nás sprevádza aj Siwy potok a jeho pekné zákutia.pict0115
Vedie nás zelená turistická značka, po ktorej je možné od chaty pešo vyjsť napríklad do sedla medzi Rákoňom a Volovcom na slovenskej strane. My tento krát zostávame verní bicyklom a hodláme si naplno dolinu vychutnať a nikde vyššie nestúpať. Ktovie, kedy budeme mať možnosť znova tieto miesta navštíviť. Cesta je spočiatku asfaltová, potom už len spevnená a vykladaná ploskými kameňmi. Vhodnejšie je tak mať, podľa môjho názoru, horský bicykel. Okrem bicykla, či vlastných nôh tu môžete využiť služby miestnych goralov, ktorí ponúkajú svoje vozy so zapriahnutými koňmi pre výhľadovú jazdu na voze. Pri našej návšteve premával hornou časťou doliny aj autovláčik.  
pict0101Do  Chocholowskej doliny prichádzame najmä kvôli svedectvu o rozkvete pastierstva v poľskej časti Tatier. Práve tu, v tejto doline sa dochovali salaše a senníky, mnohé v pôvodnom stave. Majú tak svoje nezameniteľné čaro a niet sa čo čudovať, že mnohé sú chránené. A tak, keď sa začínajú v doline objavovať senníky, mnohokrát sa zastavujeme a obdivujeme tieto obydlia pre dobytok a uskladnenie sena. Dolina je veľmi pekná a zaujímavá, je cítiť časy, keď to tu žilo pastierstvom. Pasúce sa ovce tu nájdete aj dnes. Mne táto dolina svojim charakterom pripomínala senníky v regióne Nízkych Tatier v okolí Nižnej a Vyšnej Boce. Lúky sú plné rozkvitnutých kvetov.  Pohľady na senníky na lúkach vhodne dopĺňajú okolité kopčeky. Tých pohľadov sa neviem nabažiť. Tak krásne miesta a pomerne jednoducho dostupné!

pict0050
Prechádzame Poľanou Huciska, neskôr sa do Starobocianskej doliny po ľavej strane odpája žltá a vyššie čierna turistická značka. My ideme stále po zelenej značke. Okrem väčších kopčekov si všímame aj menšie vápencové útvary a vežičky dobre viditeľné z doliny. Prichádzame na Chocholowskú poľanu. Na hornom okraji pod lesom si všímame menšiu drevenú kaplnku - Kaplicu sv. Jána Krstiteľa. Treba ku nej vystúpiť pár výškových metrov po čiernej turistickej značke. Počas roka v mesiacoch od júna do októbra sa v kaplnke konávajú sväté omše - vždy v nedeľu o 13. hodine. Pri kaplnke stojí aj drevený kríž a sú tu aj drevené lavičky na sedenie. Posedieť si môžete aj priamo v tráve na lúke, či na karimatke a kochať sa pohľadmi naokolo na okolité končiare. Dolnej časti doliny dominuje predovšetkým Kominiarski Wierch.  Aj tento vrch je známy svojimi vápencovými útvarmi. Čierna značka nás od kaplnky privádza až ku už spomínanej chate. Vyššie na bicykloch už nejdeme. Sadáme si vonku na lavičky a občerstvujeme sa. Je tu hodne veľa ľudí.  

pict0058
Obzeráme si chatu, je poschodová a poriadne veľká. Svojimi rozmermi je to najväčšia turistická chata v poľskej časti Tatier. Chatu ako aj dolinu navštívil aj známy pápež Ján Pavol II., ktorý má pri hlavnom vchode osadenú pamätnú tabuľu. Čo sa týka histórie, nie je to však prvá chata na týchto miestach. Súčasná chata vyrástla na kamenných základoch prvej staršej chaty. Tú  obsadili v roku 1939 na začiatku druhej svetovej vojny Nemci. Bohužiaľ, pri ich ústupe bola chata v januári 1945 napokon podpálená a úplne zničená. A tak tu bola na začiatku 60. rokov minulého storočia postavená terajšia chata, ktorá tu stojí doposiaľ. Prítomnosť chaty v doline je určite lákadlom pre turistov ako aj rodiny s malými deťmi. Chata sa  dá využiť okrem občerstvenia aj pre ubytovanie.  

pict0067
Návrat ku autu je na našich horských bicykloch príjemným zjazdom, pri ktorom si ešte naplno vychutnávame okolité krásy. Návštevu tejto lokality, či už z Roháčov, z Oravy alebo z poľskej strany vrele odporúčam pre pešiu prechádzku, či cyklistický výlet.

 pict0105

pict0062

pict0100

pict0075

pict0070

Contact

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +421 48/429 90 10
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

We support

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

logo R