SK     CZ     EN     DE     HU     PL

 

CBS is the second largest
publisher of hand-painted maps in the world.

More about us
 

 

In Slovakia and Czech Republic we employ people who are doing their job with heart.

More about team
 

 

We received more
than 2,900,000 copies of painted maps among the public.

More about maps
 

 

We help to improve
tourism in Slovakia
with our services.

More references
 

FaceBook  Twitter  

Ak ste milovníkom bicyklovania a uprednostňujete menej navštevované miesta, toto miesto Vás určite nesklame. Na bicykli môžete prejsť okolo celej vodnej nádrže Nová Bystrica. Ak si chcete cestu skrátiť, vhodným cieľom môže byť spoimínaný kostolík v Riečnici - obci, ktorá už teraz neexistuje, pretože bola zatopená vodou nádrže Nová Bystrica. Kostolík je tak vskutku vzácnou pamiatkou na staré časy, keď tu bola obec a žili tu ľudia. Ak prídete autom, zaparkovať môžete pred rampou pri priehradnom múre. Osvedčil sa a veľmi obľúbený je aj cyklobus, ktorý premáva zo Žiliny do Bystrickej doliny aj túto letnú sezónu, a to od 11. júna. p6030014

p6030050

Cesta popri nádrži je chvíľami asfaltová a chvíľami menej kvalitná. Prebieha tu ťažba dreva, a tak priamo na ceste môžete stretnúť ťažké mechanizmy zvážajúce vyťažené drevo. Upozorňujú na to aj tabuľky pri ceste. Ku kostolíku je to v jednom smere asi 9 kilometrov. To nie je veľa, ale do úvahy treba brať členitý terén. Rovný terén tu rozhodne nie je, práve opak je pravdou. O to viac je však bicyklovanie zaujímavé.  
Hneď na začiatku nasleduje tiahle stúpaníe, ktorým vyjdete nad vodnú nádrž. A potom idete štýlom - chvíľu hore, potom zase dolu. Popri ceste sú prevažne ihličnaté lesy, na niekoľkých miestach je vidieť aj krásne modrozelenú hladinu vody nádrže (podľa farby oblohy a počasia). Cyklisti, ktorí zvládajú väčšie prevýšenie a uprednostňujú dlhšie trasy, sem môžu prísť po Bystrickej cyklomagistrále, ktorá začína v Krásne nad Kysucou a majú možnosť z trasy odbočiť napríklad po žltej cyklotrase, ktorá ich zavedie ku Zázvorskej Kýčere. Táto značka po ceste už horšej kvality stúpa ku hrebeňu Vojenného, kde sa dá napojiť na modrú značku a zbehnúť na bicykli aj na opačnú stranu do terchovského chotára, kde je tiež veľké množstvo cyklotrás. Popri našej trase sme stále v najvyššom pásme ochrany. Smer sa postupne mení na východný a pred Riečnicou nasleduje zjazd, čomu sa tešíme. Prechádzame časťou Košútovia. Pokračovať sa dá popri nádrži na bicykli až do Harvelky, ktorá je vzdialená ešte necelých 10 kilometrov.  Biely kostolík už nebude ďaleko, ľahko ho zbadáte po ľavej strane cesty. Ak budete mať šťastie, tak ako my, cez otvorené dvere za mrežou si budete môcť pozrieť vnútro kostolíka. Mimochodom, v Riečnici boli kostoly až tri. Tento pochádza zo začiatku 20. storočia. Každoročne sa tu na sviatok sv. Cyrila a Metoda v júli koná bohoslužba a stretnutie potomkov, či rodákov z týchto zatopených oblastí. p8011837
Pred kostolom obďaleč stojí aj zastrešený prístrešok s drevenými lavicami vo vnútri a pri ceste je aj murovaný prameň s kohútikom a lavičkou. Voda z prameňa má vajcovú chuť. Stretnúť tú môžete aj autá, nakoľko práve domáci obyvatelia tu majú povolený vstup autom. Pri kostolíku sme stretli ďalších cyklistov, ktorí sem zavítali práve od Harvelky. Od kostola v Riečnici vedie ďalšia cyklotrasa aj na sedlo Kováčka v hrebeni Vojenného nad lazom Marunovci, ktorý je z učupený z druhej strany pod hrebeňom a patrí ku Terchovej.

p6030055
Myslím si, že práve pre návštevu kostolíka v Riečnici je bicykel ako stvorený. Ak by ste sem mali ísť pešo, tak by to bola riadne dlhá trasa - ja som sem išla pešo iba jedenkrát po modrej turistickej značke z Novej Bystrice, ktorá kopíruje cyklotrasu. Ísť na bicykli sem je však úplne iné, pretože cesta ubieha oveľa rýchlejšie. Na začiatku od priehradného múru je pekný pohľad na špičku Veľkého Rozsutca a na záver Bystrickej doliny. Ak si chcete pozrieť objekty a obydlia, ktoré boli zachránené zo zatopených osídlených oblastí, odporúčam navštíviť jedinečné Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke. Aj do múzea sa dá prísť z týchto miest na bicykli, napríklad cez Harvelku, sedlo Beskyd nad Oravskou Lesnou a potom sa pokračuje cez sedlo Demänová. Z neho sa už klesá dolu ku múzeu.  
Prajem veľa zábavy a radosti z objavovania tohto zaujímavého kúska slovenského regiónu.

 

p6030026

p6030024

p8011902

 

Contact

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +421 48/429 90 10
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

We support

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

logo R