SK     CZ     EN     DE     HU     PL

 

CBS is the second largest
publisher of hand-painted maps in the world.

More about us
 

 

In Slovakia and Czech Republic we employ people who are doing their job with heart.

More about team
 

 

We received more
than 2,900,000 copies of painted maps among the public.

More about maps
 

 

We help to improve
tourism in Slovakia
with our services.

More references
 

FaceBook  Twitter  

 Aby bola cyklistika zaujímavejšia a aby si mali (cyklo)turisti kde oddýchnuť, zastaviť sa a pokochať sa počas odpočinku, popri cyklotrasách boli vybudované rozhľadne. Z nich sú pútavé výhľady na okolitú krajinu – pre Turiec je to kotlina obkolesená vencom hôr. Ktoré rozhľadne mám na mysli? Najmladšou je drevená rozhľadňa nad obcou Necpaly. Jej horná časť je krytá strechou, dolnú časť rozhľadne dokonca skrášľuje zavesený bicykel, čo nás tiež pri jej návšteve zaujalo. Pýtate sa,  kde sú ďalšie rozhľadne? Nuž, nachádzajú sa pomerne blízko seba, dokonca z jednej vidíte na druhú a naopak. Medzi obcami Belá - Dulice a Turčianske Jaseno stojí rozhľadňa na Kalníku. Ukáže sa Vám z nej najmä mesto Martin a kopce Malej a Veľkej Fatry – či už sú to Martinské hole Malej Fatry na jednej strane kotliny, či bližší Lysec vo Veľkej Fatre oproti.

dsc 0259

dsc 0232Na tretiu rozhľadňu natrafíte medzi Turčianskym Jasenom, Záborím a Horným Kalníkom. Fotografické upútavky pri rozhľadni sa venujú blízkemu Sklabinskému hradu a pamätnej izbe spisovateľa Jonáša Záborského. Všetky spomínané rozhľadne sú zhora kryté, a tak tu môžete prečkať prehánku, či krátky dážď.  Tieto miesta potešia najmä tých detských cyklistov. Pri cyklistike sa okrem rozhľadní núkajú do pozornosti aj mnohé zaujímavosti pripomínajúce bohatú históriu tohto regiónu. V Necpaloch púta pozornosť biely  farský katolícky kostol sv. Ladislava stojac na návrší, pričom je čiastočne ukrytý medzi stromami. Jeho história sa začína v 13. storočí. Necpaly sa môžu pýšiť aj prvou slovenskou vodnou elektrárňou, ktorá je voľne prístupná a je v prevádzke už 10 rokov. Pamiatkami na zemianske rody, ktoré tu bývali, sú kaštiele. Modrý kaštieľ je na hlavnom námestí v Necpaloch, na hornom konci stoja ďalšie dva. Jediný štvrtý je pekne zrekonštruovaný a patrí do súkromných rúk. Asi najznámejšie doliny , ktoré sú najčastejšie navštevované dsc 0257turistami aj cyklistami, sú Gaderská a Blatnická dolina. Vstupnou bránou do oboch je obec Blatnica, ktorá má peknú pôvodnú architektúru a obdržala titul v súťaži najkrajšia obec. Cieľom pre bicyklistov tu môže byť napríklad jedinečná Čertova brána vo vzdialenejších častiach Gaderskej doliny alebo Blatnický hrad na jej začiatku. Týči sa vľavo na cestou na hrebienku Plešovice, ktorý oddeľuje Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny. Niektorí návštevníci prichádzajú aj z turčianskej kotliny z cesty spájajúcej Blatnicu s dedinkou Folkušová. V Blatnickej doline sa cyklistická trasa končí v ústí dsc 0332Juriašovej doliny. Lákadlom je aj chatová oblasť Gader, kde si po cyklistickom výkone môžete pochutnať na haluškách alebo iných špecialitách. Ale aj ďalšie doliny Turca svojou krásou nezaostávajú. Nestretnete v nich až toľko návštevníkov. Len kúsok ďalej je Belianska dolina, na začiatku ktorej sa nachádza aj malá vodná nádrž. Dolinu môžete prebicyklovať celú, pričom v jej závere môžete navštíviť chatu Havranovo.

 dsc 1544

Ďalším jej turistickým lákadlom je menší vodopád v Došnej, ktorý sa nachádza v lese, ale až pod neho sa dá prísť bicyklom. V už spomínom Jasene je lákadlom historický stredoveký kostolík sv. Margity, ktorého počiatky siahajú do obdobia okolo roku 1300. Ak sa ho rozhodnete navštíviť, kľúčiky si pýtajte na miestnom úrade. Leto sa blíži. Na kúpanie počas horúcich letných dní sa ponúka napríklad rybník vzdialený asi pol kilometra od dedinky Ďanová. Priamo pri kúpaní Vás bude sprevádzať pohľad na masív Tlstej, Ostrej a aj Drienka pri Blatnici. Po kúpaní sa dá ležať len tak na tráve alebo sedieť na lavičkách, pričom okolité stromy poskytnú hľadaný chládok a tieň. Ak máte radi hrady, okrem spomínaného Blatnického hradu sa dá na bicykli alebo pešo navštíviť aj Sklabinský hrad.

dsc 1751

Na druhej strane turčianskej kotliny nad Kláštorom nad Znievom sa nachádza zaujímavá krížová cesta a kostolík sv. Kríža z 18. storočia. Ak sa rozhodnete navštíviť zvyšky hradu Zniev, musíte podať celkom slušný peší turistický výkon.  Ľahšie dostupným  je Vyšehrad, z ktorého sú široké výhľady na turčiansku kotlinu. Dostupný je po turistickej značke z Jasenova alebo z Vyšehradského sedla.  Toto je iba niekoľko zaujímavých miest. Príďte sem objaviť tie, ktoré prekvapia Vás. Veď región Turca je jedinečný svojou krásnou prírodou. Nepreháňam, keď napíšem, že doslova na každom kroku a v každej dedinke sa dajú objaviť miesta, kvôli ktorým sa sem budete chcieť znova vrátiť.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Contact

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +421 48/429 90 10
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

We support

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

logo R