SK     CZ     EN     DE     HU     PL

 

CBS is the second largest
publisher of hand-painted maps in the world.

More about us
 

 

In Slovakia and Czech Republic we employ people who are doing their job with heart.

More about team
 

 

We received more
than 2,900,000 copies of painted maps among the public.

More about maps
 

 

We help to improve
tourism in Slovakia
with our services.

More references
 

FaceBook  Twitter  

Nuž, bolo tam nádherne a trasa, ktorú sme vybrali, sa na celej spiatočnej ceste dala ísť na sánkach, takže to bola dobrá voľba. V Lutišiach nechávame zaparkované auto pri miestnych potravinách. Na ceste je súvislý sneh, ktorý nie je odhrnutý, a aj preto ďalej už autom nepokračujeme a do vzdialenejších častí ideme pešo a deti ťaháme na sánkach - snehu je tu naozaj dostatok. A tak sa deti striedajú na sánkach alebo idú na nich spoločne, ak sa dokážu medzi sebou dohodnúť, kto bude sedieť vpredu, a kto vzadu. Zakrátko prichádzame do lazu Adamovci. Je posledný deň roku 2016. Pri mnohých chalúpkach sú zaparkované autá, zdá sa, že v tento deň je tu naozaj veľa osadníkov. Veď na silvestrovskú zábavu si neviem predstaviť krajšie miesto, ako chalúpky. Z nich si si vybehnete na zasnežený dvor a ste prakticky stále uprostred prírody.

dsc 0015

dsc 0023
Až ku posledným chalupám na briežku, kde prechádzame aj okolo kaplnky, je cesta prechodená autami. Postupujeme pomerne rýchlo. Pri kaplnke sa na chvíľku zastavujeme a obzeráme si vianočné ihličnaté stromčeky, ktoré sú pri nej postavené. Sú ozdobené stužkami, ktoré hrajú doslova všetkými farbami. Pootvorila som aj dvere malého plotu a otvorila dvere kaplnky - áno, zvon je na svojom mieste, ale zvoniť na ňom nebudeme.

dsc 0025
Za poslednými domčekmi stúpame lúkami na vyhliadku ku drevenej kaplnke. Snehu je tak akurát a je tvrdý, takže sa neprebárame. V týchto miestach sme v zime ešte neboli. Nad nami je modrá obloha, slniečko začína svietiť, a tak je šanca, že teplota vystúpi postupne až pod bod mrazu. Ďalšou výhodou je, že je úplné bezvetrie – proste máme vskutku šťastie na počasie, pocitovo nie je zima, hoci ešte mrzne. V takomto krásnom dni sedieť doma by bolo naozaj škoda. Ešte predtým, ako prídeme na hrebeň, zbadáme siluety bežkárov. Pozerajú sa naším smerom. Ale neschádzajú dolu, pokračujú na hrebeni ďalej, možno smerom na Kubíkovú. Čoskoro ich niet.

dsc 0027

Na hrebeni prichádzame ku bežkárskej stope a vysvetľujem deťom, aby ťahali sánky tak, aby stopu neničili. Striedajú sa v ťahaní na sánkach. Synátor sa spokojne nechá ťahať na sánkach o dva roky mladšou sestričkou. Je pohodlný. To už je kaplnka na obzore a čoskoro sme pri nej. Stojí na malom kopčeku. Toto miesto víťazí a deti sa na sánkach spúšťajú rovno od kaplnky dolu. Šantia tu riadnu chvíľu. My si zatiaľ obzeráme výhľady naokolo - na hrebeň Malej Fatry - Malý a Veľký Kriváň, Stoh, oba Rozsutce, Mravečník ako aj Minčol nad Zázrivou. Vidieť aj  hrebeň po ľavej strane Bystrickej doliny, ale rozhľadňu na Bobovci sa nám akosi nedarí identifikovať - asi príliš splýva s bielym snehom. dsc 0058
Všimneme si, že lúkami od chalúp vystupuje na hrebeň ďalšia partia, ale odbočujú opačným smerom a  ku nám nejdú. Vychutnávame si to, že sme tu sami, sneh, slniečko, pohodu a krásny dníček - je veru ako maľovaný. Keď sú deti už od sánkovania mokré, velím na spiatočnú cestu. Tá pôjde dolu kopcom, a tak sa deti tešia, že sa budú ešte hodnú chvíľu viezť na sánkach. Len na najstrmších častiach, kde sú zákruty, schádzajú dolu a zahrievajú sa chôdzou. Pri aute sme tak pomerne rýchlo, až som prekvapená. Myslím si, že keby bolo ku autu ešte ďalej, tak by to deťom vôbec nevadilo - majú ešte hŕbu energie.  

pc310093
Tešíme sa, že sme si mohli vychnutnať, aká vie byť zimná príroda čarovná – okolie Lutíš nám to potvrdilo. Určite sa sem ešte niekedy vrátime – možno na bežkách.
Verím, že Vám čaro prírody priblížia fotky z našej sánkovačky. A ešte by som Vám rada zapriala v Novom roku 2017 najmä veľa zdravia a neopakovateľných chvíľ na turistických chodníkoch. Šťastlivé návraty domov, plné zážitkov a vzájomnej radosti.

dsc 0060

dsc 0062

dsc 0127

 

Contact

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +421 48/429 90 10
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

We support

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

logo R