SK     CZ     EN     DE     HU     PL

 

CBS is the second largest
publisher of hand-painted maps in the world.

More about us
 

 

In Slovakia and Czech Republic we employ people who are doing their job with heart.

More about team
 

 

We received more
than 2,900,000 copies of painted maps among the public.

More about maps
 

 

We help to improve
tourism in Slovakia
with our services.

More references
 

FaceBook  Twitter  

Na Straník Vás dovedie žltá turistická značka zo Zástrania, ktoré tvorí mestskú časť Žiliny. Z neho to na vrchol nie je ďaleko. Dlhšou alternatívou môže byť turistická značka z Tepličky nad Váhom. Prísť sa sem dá aj z časti Budatín po červenej turistickej značke cez hrebeň Dubňa. Na okraji Zástrania stojí kostol Sedembolestnej Panny Márie, ktorý môže slúžiť ako dobrý orientačný bod. Tu sa dá zaparkovať auto. Za ním Vás privítajú už lúky. Pre príchod do Zástrania môžete zvoliť aj autobusovú linku 27, ktorá má práve v Zástraní konečnú zastávku.

dsc 0322
Na vrchol Straníka vedie spevnená cesta, čo využívajú spomínaní paraglidisti, či rogalisti, ktorí sa sem s ich padákmi, či rogalami vyvážajú na terénnych autách. Spevnenú cestu radi využívajú aj cyklisti, v opačnom smere ponúka pekný a rýchly zjazd. My sme tu vyskúšali náš terénny športový kočík Xlander, a dalo sa. Takže Straník je bezpochyby vhodný cieľ aj pre rodiny s malými deťmi. Pozorovanie paraglidistov a padákov bolo pre deti veľkou zábavou a keď si deti mohli postáť pod krídlami roztiahnutého rogala, boli natešené.

dsc 0327
Za Zástraním vedie značka lúkami. Ešte pod lesom nasleduje krátke prudšie stúpanie. Potom spevnená cesta vedie doľava. Ak Vám lesný terén nevadí, môžete pokračovať ďalej aj priamo cez les. Zakrátko sa opäť napojíte na spevnenú cestu. Po serpentínach naberáte ďalšie výškové metre. Značka z cesty už neodbočuje. Druhé stúpanie je pod vrcholovou rovinkou. Po nej sa cez les dostanete na vrcholovú lúčku. Ak chcete využiť pre prístup na vrchol nopostavenú drevenú lávku, pred posledným stúpaním odbočte doprava z lesa na lúku. Z vrcholovej lúčky, na okreji ktorej stojí novopostavený drevený prístrešok, sa Vám odkryjú  široké výhľady do okolia. Ďalší výhľadový bod je ešte kúsok vyššie od stožiara, ktorý stojí na vrchole Straníka, je tu aj turistický smerovník.

dsc 0393
A aké výhľady tu nájdete? Odmení Vás výhľad na Malú Fatru s Malým a Veľkým Rozsutcom, či Veľkým Kriváňom alebo Suchým vrchom. Viac napravo dominujú Martinské hole. Zo Straníka máte ako na dlani pod sebou Vodné dielo Žilina, či areál Kie a samozrejme celú Žilinu. Za pekného počasia sa Vám ukáže aj Lietavský hrad stojaci na okraji hrebeňa v Súľovských vrchoch. Nedajú sa zahanbiť ani kysucké kopce - Brodnianka, či Veľký Vreteň. Okrem Zástrania sa ukazuje aj ďalšia dedinka - Kotrčina Lúčka.
Vrcholová lúka poskytuje možnosti napríklad aj na hádzanie lietajúceho taniera, či púšťanie šarkana. Je tu aj niekoľko drevených lavičiek, ktoré návštevníci radi využívajú na posedenie a kochanie sa okolitou krásou.
Ak sem prídete, určite sa nebude z týchto miest ponáhľať. Práve vo vianočný čas sme sem zavítali minulý rok, keď sa dolu v údoliach váľala hmla. Zato hore na Straníku bolo krásne slnečno. Príroda nám tu vtedy pripravila krásne inverzné divadlo. Straník je vhodnou lokalitou na výlet aj pre tých, ktorí Žilinou iba prechádzajú a radi si pri cestovaní autom urobia prestávku, precvičia nohy. Spoznať môžu ďalší zaujímavý kút Slovenska...  

 dsc 0471
Nuž, porozmýšľajte, či vo vianočný čas nezavítate priamo sem. Čaj z termosky s bazovým sirupom, či vianočné koláčiky a perníčky tu chutia znamenite.

dsc 0453

 dsc 0418

dsc 0455

Contact

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +421 48/429 90 10
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

We support

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

logo R