SK     CZ     EN     DE     HU     PL

 

CBS is the second largest
publisher of hand-painted maps in the world.

More about us
 

 

In Slovakia and Czech Republic we employ people who are doing their job with heart.

More about team
 

 

We received more
than 2,900,000 copies of painted maps among the public.

More about maps
 

 

We help to improve
tourism in Slovakia
with our services.

More references
 

FaceBook  Twitter  


Auto nechávame na vyšnom konci Turia, kde sa nachádza sanatórium. Žltá značka vedúca Turskou dolinou začína v dedine už nižšie. V miestach, kde sa teraz na ňu napájame, nie je žiaden turistický smerovník. Nachádzame tu napravo od cesty iba jednu mapu za sklom – vlastne skôr jej torzo. Pokračujeme ďalej, zvedaví, čo nás tu čaká. dsc 1538Celou trasou, ktorý sme v Turskej doline tento deň prešli, nás sprevádzal Turský potok. Tento pramení pod hlavným hrebeňom spomínaných Martinských holí. Jeho jednotlivé pramene sa spájajú v mieste, ktoré sa nazýva Spoj troch dolín. Potok vytvára veľmi príjemnú zvukovú kulisu a je to aj pekná pastva na oči na miestach, kde je potok viac viditeľný a kde sa na ňom vytvárajú malé pereje alebo jazierka. Takýchto miest je niekoľko. Vo vyššej časti doliny sú na odlesnených častiach pri potôčiku miesta, kde sa dá pri potoku posedieť a aj opekať. Turský potok je aj dôležitým zdrojom pitnej vody pre úpravovne pitnej vody a vodovod, ktoré sú v doline vybudované. Počas prechádzky dolinou vidíme úpravovní hneď niekoľko. dsc 1441
Asfaltová cesta je kvalitná, nedrolí sa a ani sme v nej nevideli žiadne veľké diery... Je tak vhodná aj pre rodičov s kočíkmi alebo na bicykle. Aj teraz, v tomto pomerne chladnom počasí sme tu stretli bicyklistov vracajúcich sa zhora z doliny ako aj tých, ktorý svoj výlet iba začínali. V dolnej časti bola cez cestu rampa. Dolina je využívaná pre prístup na Martinské hole, respektíve nižší s bližší Minčol, ktorý tiež poskytuje pekné výhľady do okolia.  
dsc 1451Zo začiatku cestička vedie lesom. Sú tu listnaté ako aj ihličnaté stromy.Tie listnaté už vyfarbuje jeseň do pekných farieb. Čoskoro po pravej strane míňame kríž s lavičkou. O niečo povyše stretávame turistov, už schádzajúcich dolu dolinou. Pani nesie v ruke košík. Tuším, čo v ňom bude – a veru, pekný úlovok hríbov.  My z asfaltovej cesty veľmi neschádzame, lebo po rannom a nočnom daždi je pomerne mokro. Popri ceste sú na viacerých miestach väčšie skaly, ktoré sa sem dokotúľali zo strmších zrázov naokolo. Sú zarastené zeleným machom, dokonca z nich vyrastajú aj malé paprade. Na viacerých miestach míňame sú ohradené miesta pre úpravovne vody. Na plote nás vítajú tabuľky o vodárenskom zdroji a ochrannom pásme 1. stupňa. Hmla sa drží pomerne nízko, ale aj napriek tomu sa nám darí vidieť skaly, ktorých je v doline niekoľko. Po pravej strane míňame Čertovu lúku vo výške 600 metrov nad morom. Určite to však nie je rovná lúka. Drevený smerovník leží spadnutý na zemi. Pokračujeme ďalej. Potok je chvíľu naľavo, potom napravo a potom zase naľavo. Vyššie sa dolina viac otvára a les ustupuje. Objavujú sa znaky ťažby dreva, popri ceste sú spracované kmene ihličnatých stromov pripravené na odvoz. Využívam to a vysvetľujem deťom, ako sa ráta podľa letokruhov vek stromu a ako dlho trvá, kým taký strom vyrastie. Na viacerých miestach vidíme lesné škôlky, kde vyrastajú zasadené mladé stromčeky. Na svahoch, kde les nie je, ho pripomína niekoľko solitérov, ktoré tu stoja. Držíme sa stále žltej značky. Značenie bolo v doline dobré, ani raz sme pri viacerých cestách nezaváhali, ktorým smerom pokračovať dsc 1462ďalej. Listnaté stromy sú pekne vyfarbené a olizuje ich hmla. Chvíľami to vyzerá až strašidelne. Podľa mapy odhadujeme, že by sme čoskoro mali byť na mieste Spoj troch dolín. A naozaj, čoskoro vidíme pred sebou smerovník so strieškou. Sme tu – vo výške 700 metrov nad morom. Povyše je cez cestu  ďalšia rampa. Na nej je text: Ohrozený priestor, v lese nad cestou sa pracuje. Vstup zakázaný. Nuž, neviem, či sa tu pracovalo aj v nedeľu, žiadne zvuky prezrádzajúce činnosť sme nepočuli. My sme ďalej už vzhľadom na horšie počasie nepokračovali. Ako prezrádza mapa, žltá značka by začala čoskoro stúpať už prudšie do kopca na Minčol.  Z neho sa po červenej značke v smere na juh dostanete na Krížavu a Veľkú lúku. Pijeme teplý čaj z termosky. Pristavujeme sa pri jednom z potôčikov, ktoré sa tu v tomto mieste spájajú. Je tu aj senník, ktorý slúži s najväčšou pravdepodobnosťou na prikrmovanie zvierat. Na týchto miestach by sa dalo v teplom letnom počasí aj opekať. Vydávame sa na spiatočnú cestu. Stretávame ľudí idúcich hore dolinou. Zdá sa, že táto dolina je navštevovaná naozaj za každého počasia. Rovno na ceste nám pózuje salamandra škvrnitá. Fotíme si ju, aj zblízka. Vôbec sa nebojí.

dsc 1482
V Turí sa oplatí pozrieť si aj Kostol sv. Michala archanjela. Pri kostole zaujme pozornosť pomerne veľká, vraj vyše 150 ročná lipa – teraz bez listov. Nám tu chýbala obyčajná cukráreň, kde by sme si mohli chvíľku posedieť a pobaštiť. Domáci nám prezradili, že najbližšia je až v Bytčici. A tak si kávu aj s palacinkami a šľahačkou dávame až doma.
Turská dolina sa nám páčila. Myslím, že po Spoj troch dolín by sme to mohli zvládnuť aj s deťmi na bicykli s využitím ťažnej tyče. A v lepšom počasí treba preskúmať aj skalky. Jedna sa nachádzala vo svahu hneď nad sanatóriom.

dsc 1508

dsc 1525

dsc 1459

dsc 1506

 

 dsc 1557

dsc 1472

dsc 1559

 

Contact

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +421 48/429 90 10
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

We support

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

logo R