SK     CZ     EN     DE     HU     PL

 

CBS is the second largest
publisher of hand-painted maps in the world.

More about us
 

 

In Slovakia and Czech Republic we employ people who are doing their job with heart.

More about team
 

 

We received more
than 2,900,000 copies of painted maps among the public.

More about maps
 

 

We help to improve
tourism in Slovakia
with our services.

More references
 

FaceBook  Twitter  

Na čo sme boli zvedaví a aké zaujímavé miesta sme navštívili? Špeciálne oblasť Nízkych Tatier je bohatá na výskyt jaskýň. V Jánskej doline nad Liptovským Jánom je sprístupnená Malá Stanišovská jaskyňa. Práve túto sa rozhodujeme s deťmi navštíviť, a to aj z dôvodu, že nie je osvetlená, ale pohybujete sa v nej s čelovkou, ktorú dostane každý návštevník počas prehliadky. Už toto sľubuje pekný zážitok. Čas na vstup do jaskyne si krátime čítaním tabúľ, ktoré sú venované jaskyniarom, ktorí v tejto oblasti pôsobili. Deti zaujal z dreva vytesaný netopier s blanitými krídlami a malými špicatými zúbkami. Po chodníčku do dsc 1346kopca prichádzame ku jaskyni a ponárame sa dnu, zažíname čelovky. Výklad je pútavý a urobený tak, aby zaujal deti. Je humorne ladený, a určite nie nudný, často sa ozýva smiech. Deti na začiatku najviac zaujímajú o čelovky, a sú zvedavé na to, aké svetielko robia. Návšteva jaskyne aj s príchodom ku nej trvala takmer hodinu, počas nej sme prešli okruh. Sprístupnených je vyše 400 metrov. Počas prehliadky sme si otestovali aj to, čo je to absolútna tma a videli sme aj obrovského pavúka. Sprievodca nám sľuboval, že z jaskyne vyjdeme bez strachu z pavúkov. Ten nám síce zostal, ale jaskyne nás začali, počnúc touto, viac zaujímať. Obzreli a doslova sme si ochytali aj kosti zvierat, ktoré v jaskyniach žili. Stanišovská jaskyňa bola dobrá voľba. Uvažovali sme pôvodne o Demänovskej jaskyni, ale ako nám potvrdil sprievodca, táto je po dvoch pomerne slabých zimách málo zaľadnená. A tak sa do nej vydáme po silnejšej zime.
dsc 1356V prípade horšieho počasia alebo ak ste milovníkom histórie a máte radi múzeá, v Liptovskom Jáne neďaleko gotického kostola láka na návštevu Podzemie pod vežami. Dolu do podzemia sme kvôli zhoršenej bezpečnosti nešli, ale mohli sme sa dozvedieť viac o tom, z akých materiálov a ako sa vyrábali mince, ako sa ťažila a premývala ruda. Zaujímavosťou je, že premývania sa na rozdiel od dolovania rudy zúčastňovali aj ženy. Počas prehliadky boli deti svedkom vyrazenia mince na strojí, aký sa doteraz používa v Kremnickej mincovni pri nízkopočetných razených minciach. Mimochodom, práve Slovensko dalo svetu razenie mincí. Mincovňa v Kremnici funguje od jej založenia nepretržite  takmer sedem storočí. Neuveriteľné, však? Deti si mohli vyskúšať aj kovanie v kováčskej vyhni, či dúchanie pri rozpaľovaní železného materiálu na vysokú teplotu. Vyrazenú mincu napokon jeden z detských návštevníkov vydražil, čo sa zapísalo aj do dražobnej knihy. Ostatní si mohli mincu aj s inými peknými darčekmi zakúpiť priamo v múzeu. Jeho návštevu vrelo odporúčam.
Ak si chcete obzrieť Liptovský Ján a jeho ulice, kde sú mnohé historické pamiatky zhora, odporúčam navštíviť Svätojánsku rozhľadňu. Zavedie Vás ku nej vyšlapaný chodník od termálneho prameňa Teplica po prejdení mostíka nad potokom Štiavnica. dsc 1399Po serpentínach sa pohodlne za pár minút dostanete až ku drevenej dvojpodlažnej rozhľadni pod vrchom Kameničná. Liptovský Ján a jeoho okolie tu máte ako na dlani a pozornosti neujdú historické kaštiele a kúrie, ktorých je v Jáne naozaj neúrekom. Popravde, ich koncentrácia v Jáne ako v zemianskej obci je naozaj vysoká - zachovalo sa tu celkovo 16 kaštieľov. Z pohorí sa vľavo ukazujú Nízke Tatry, Chočské vrchy s majestátnym Veľkým Chočom a vpravo od Liptovského Mikuláša Západné Tatry. Posedieť sa dá aj na lavičkách pred rozhľadňou.  
Po peších alebo bicyklových túrach v okolí Liptovského Jána dobre padne kúpeľ v termálnom prameni Kaďa, kde má prístup každý a ktorého voda má liečivé účinky. Pri Kadi sa nachádza aj spomínaný teplý minerálny prameň Teplica. Je tu aj pieskovisko pre malé deti a veľká trávnatá plocha. Neváhajte, a príďte si túto malebnú dedinku pod severnými svahmi Nízkych Tatier pozrieť na vlastné oči. Zistíte, že má veľa čo ponúknuť a nudiť sa tu určite nebudete. Viac sa o lokalite a zaujímavostiach dozviete aj zo stránky, či tu.

dsc 1068

 dsc 1091

dsc 1371

dsc 1388

p8191402

Contact

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +421 48/429 90 10
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

We support

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

logo R