SK     CZ     EN     DE     HU     PL

 

CBS is the second largest
publisher of hand-painted maps in the world.

More about us
 

 

In Slovakia and Czech Republic we employ people who are doing their job with heart.

More about team
 

 

We received more
than 2,900,000 copies of painted maps among the public.

More about maps
 

 

We help to improve
tourism in Slovakia
with our services.

More references
 

FaceBook  Twitter  


V okolí Čadce sú takéto lokality hneď dve. Sú pomerne blízko seba, a ak budete mať auto alebo bicykel, poľahky obe tieto lokality môžete navštíviť za jediný deň. My sme sa ku nim vydali v deň, keď počasie trochu štrajkovalo, a tak sa na autoturistiku za spoznávaním kamenných gúľ vydávame až na obed.
p7031066Ako prvé miesto navštevujeme lokalitu prírodnej pamiatky Megonky (alebo Megoňky), ktorá sa nachádza na severozápad od Čadce, v jej mestskej časti Milošová, doslova na skok od hranice medzi Slovenskom a Českom. Smerovnik pri ceste okrem žltej turistickej značky ukazuje aj smer ku Megoňkám – je to iba 10 minút – pár krokov. Čoskoro míňame pri chodníku aj náučnú tabuľu, pri ktorej sa zastavujeme. Sme radi, že sa môžeme dočítať čo to o tejto zaujímavosti. Potom prichádzame do akéhosi kamenného lomu. Zvedavo hľadáme kamenné gule. Okrem nás je tu ešte jedna rodinka, a keďže stoja práve pri kamennej guli, a tak ju hneď registrujeme. Je fajn, že sa dá priamo ku nej aj dostať. Počkali sme, kým sa miesto uvoľnilo, a už sa škriabeme od lavičiek kúsok hore ku kamennej guli. Hoci je guľa puknutá, zatiaľ drží pokope. Prichádzame až ku nej. Zisťujeme, že je poriadne veľká, deti sa pri nej fotia. Obzeráme si aj zvyšnú časť lokality, či ešte nejakú guľu nezbadáme – nachádzame aj jeden ďalší útvar, nie je však až taký jednoznačne guľatý. Potom schádzame dolu a pri lavičkách míňame prichádzajúcich návštevníkov.
p7031103Druhou lokalitou, nachádzajúcou sa tiež v Chránenej krajinnej oblasti Kysucke, je Klokočovské skálie, ktoré tvorí prírodnú rezerváciu. Od Megoniek sem prichádzame autom cez Rakovú a Staškov. V Staškove sa asi na hodinku zastavujeme, aby sme si pozreli zrekonštruovaný rodný dom herca Jozefa Krónera. Upravený, v žlto-bielych farbách ho registrujeme hneď pri železničnej trati. Tento malý domček bol postavený v roku 1914 a slúžil ako strážny dom pre železničnú trať. Máme šťastie, múzeum je otvorené. Pani nám nadšene vysvetľuje jeho históriu a pozeráme si aj krátky film, ktorý dokumentuje jeho rekonštrukciu, pred ktorou bol v chatrnom stave. Potom za Staškovom odbočujeme na sever do bočnej doliny. Klokočovské skálie sa nachádza v nadmorskej výške 600 metrov nad morom. Smerovník nás navádza na trasu, ktorá začína asi o pol kilometra ďalej. Prichádzame ku okraju lesa, kde sa nachádza náučná tabuľa. Čoskoro je nám jasné, že ku kamennej guli budeme musieť stúpať do kopca. Vnárame sa do lesa, vedie nás dobre prešlapaný a viditeľný chodník. Naberáme výškové metre, potom sa terén viac vyrovnáva. Chodník je pomerne úzky. Čoskoro sa objavuje po ľavej strane skalná stienka. V nej objavujeme guľaté hniezda, ktoré sú však prázdne a už bez gulí. Pokračujeme ďalej a zvedavo si stienku obzeráme. Niekde tu tá guľa musí predsa byť. Napokon ju nachádzame kúsok od chodníka. Pri tomto mieste je aj náučná tabuľa venovaná rezervácii Klokočovské skálie. Priamo na tabuli sú aj fotky kamennej gule, pri ktorej stojíme a fotíme sa pri nej. Na chodníku sme okrem nás nikoho nestretli. Možno by sa nejaké gule dali nájsť aj priamo dolu v údolí pod nami, ale dolu neschádzame. Po doobedňajšom daždi je terén dosť šmykľavý. Vydávame sa na spiatočnú cestu. V lese nachádzame čučoriedky, ktoré sú už zrelé. Ochutnávame ich, a tak sme čoskoro všetci fialoví... Sme radi, že sme si stihli kamenné gule pozrieť ešte v čase, keď sú na svojich miestach... p7031227
O kamenných guliach sa dočítate aj v článku, či na tejto stránke. My sme sa inšpirovali aj článkom. O rodnom dome Jozefa Krónera v Staškove sa dočítate napríklad na stránke obce Staškov.

p7031128

 

Ak budete prechádzať okolím Klokočova, či Čadce, príďte sa aj Vy na kamenné gule pozrieť, nebudete sklamaní...

Contact

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +421 48/429 90 10
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

We support

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

logo R