SK     CZ     EN     DE     HU     PL

 

CBS is the second largest
publisher of hand-painted maps in the world.

More about us
 

 

In Slovakia and Czech Republic we employ people who are doing their job with heart.

More about team
 

 

We received more
than 2,900,000 copies of painted maps among the public.

More about maps
 

 

We help to improve
tourism in Slovakia
with our services.

More references
 

FaceBook  Twitter  

Ak neplánujete dlhý turistický výstup až na Malý, či Veľký Rozsutec a chcete si Diery naplno vychutnať, odporúčame začať v Bielom potoku od hotela Diery, kde sa dá zaparkovať.
Trasa najprv vedie ku miestu zvané Ostrvné. Chodník je spočiatku široký a na trase Vás sprevádza niekoľko náučných tabúľ doplnených textom aj peknými obrázkami. Ak budete pozorní, isto si všimnete na začiatku prameň, ktorý vyviera vpravo zo skaly, kde si môžete nabrať vodu. Údolím vedie Hlboký potok. Cestu spríjemňujú drevené mostíky. Pamätám si časy, keď tu ešte neboli. Prechod Dierami je teraz menej adrenalínový, menej náročný na dobrú obuv, ale na druhej strane, čo ako rodič oceňujem, viac bezpečný. Aj vďaka tomu sme sa sem odvážili s dvoma deťmi, pričom mladšia dcérka nemala ani tri roky. Aj ona väčšinu prešla pešo po svojich. Tesne pred Ostrvným je dlhšia nová lávka. Kontakt s vodou a skalami pod nohami nemáte takmer vôbec. Prichádzame na úzke miesto, ktoré je z tejto časti Dier snáď najznámejšie a často fotografované. Dávame pozor, pretože na krátkom úseku je lávka bez zábradlia. V postupe smerom hore to až tak nevadí, viac si to uvedomíte, keď týmito miestami idete v opačnom smere. Zakrátko vychádzame zo zovretia skál a sme na rázcestí Ostrvné. Deti to zvládajú úplne bez problémov, tešia sa z lávok.Je to pre nich príjemné spestrenie. Vzájomne medzi sebou súperia, komu to pôjde lepšie.p4170285

Na Ostrvnom, kde sa cesty rozchádzajú, odporúčam zvoliť žltú značku doľava, ktorá vedie Novými Dierami. Prechádzame popod skalnú stenu a prichádzame k rebríku so zábradlím a lávkou. Sme v obklopení skál. Na jednom mieste je miesto pomerne úzke na to, aby ste ním prešli s väčším batohom, či s detským nosičom na chrbte. A tak treba rátať s tým, že ho prípadne budete musieť dať z chrbta dolu. Nasleduje ďalší pomerne strmý rebrík so zábradlím. Bez obáv ho prekonávame, terén sa vzápätí vyrovnáva. Vychádzame spomedzi skál, úsek sa rozširuje. Tu nás čaká náučná tabuľa, a to už vieme, že rebríky sú za nami, prichádzame do lesa. Strmým chodníkom naberáme výškové metre. Občas sú stupy pomerne vysoké, a tak ukazujeme deťom, ako majú postupovať tak, aby to bolo pre ne čo najjednoduchšie. Prichádzame k výhľadovému miestu, ale zostávame na chodníku, pretože je to tu dosť strmé. Prechádzame lesom. Na miestach, kde je chodník úzky, je potrebné dávať pozor na strmosť po pravej strane. Je fajn, že tadiaľto prechádzame v čase, keď tu nie je mokro, či blato. Druhé výhľadové miesto tvorí malá skalka. Ku koncu klesáme smerom dolu na Podžiar.
dsc 0810Sme tu ešte v jari, mimo hlavnej sezóny, a tak je salaš ešte zatvorený. Ale to nám vôbec nevadí, pri potôčiku práve kvitne žlté záružlie a sú tu aj kvitnúce biele stromy. Jedlom a pitím sme vybavení. Sadáme si na bundy rozložené na tráve. Konáre stromov práve začínajú rašiť. Deti sa posilňujú, ja vybieham do sedla Vrchpodžiar. Z chodníka vedúceho na Boboty sú pod lesom krásne pohľady na hrebeň Malej Fatry - Stoh, Poludňový Grúň, Steny, Veľký Kriváň. Na hrebeni je ešte sneh. Najbližšie hneď oproti sedlu sú Poludňové skaly a Veľký Rozsutec. Cestou do sedla sa ukázal aj Malý Rozsutec. V smere, odkiaľ sme prišli, je vidieť aj Pupov.  
dsc 0832Keď sme si oddýchli a nabažili sa krásy naokolo, vydávame sa na spiatočnú cestu po modrej značke cez Dolné Diery. Do lesa vchádzame až neskôr. Lávok a rebríkov je na tomto úseku menej. Postupne sa klesá dolu. Myslím, že aj z tohto dôvodu je lepšie týmito miestami schádzať a ťažším terénom vychádzať hore. Jediným horším miestom na trase je úsek, kde je potrebné klesať strmšie dolu po skale a je potrebné tu dať pozor na pošmyknutie.  Prichádzame do tiesňavy a k úseku, kde viedol v opačnom smere strmo rebrík po ľavej strane popri skalách. Teraz je tu však nanovo vybudovaná nová lávka, ktorá vedie viac doprava. Klesá menej strmo, a je to oveľa viac bezpečné ako po starom rebríku. Cez lávku prechádzame aj ponad vodopád. Pri ňom lávka končí, a tak ho po prejdení lávky ešte obdivujeme. Po pár metroch prichádzame znova na rázcestie Ostrvné, kadiaľ sa vraciame už po známej ceste, plní dojmov a zážitkov. Na posilnenie sa nám osvedčila reštaurácia v hoteli Diery, kde je aj hrací kútik s hračkami pre deti. A majú tu výborné halušky, ktoré nám priniesli za krátku dobu, ako aj palacinky, na ktoré sa tešili drobci.Diery sú miestom, ktoré sa bezpochyby oplatí navštíviť. Odplatia sa Vám naozaj pútavým kúskom prírody Malej Fatry. 

dsc 0835

dsc 0803

dsc 0804

dsc 0823

dsc 0824

p4170273

 

 p4170302

 

Contact

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +421 48/429 90 10
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

We support

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

logo R