SK     CZ     EN     DE     HU     PL

 

CBS is the second largest
publisher of hand-painted maps in the world.

More about us
 

 

In Slovakia and Czech Republic we employ people who are doing their job with heart.

More about team
 

 

We received more
than 2,900,000 copies of painted maps among the public.

More about maps
 

 

We help to improve
tourism in Slovakia
with our services.

More references
 

Za úchvatnými výhľadmi na Tatry zo severu

FaceBook  Twitter  

 

 Pýtate sa, ako na tieto krásne výhľadové miesta zavítať? Začať môžete napríklad z Lysej Poľany. V doline Białki najprv sledujte asfaltovú cestu. Zakrátko bude doprava odbočovať modrá značka, na ktorej začnete naberať výšku. Už na týchto miestach sa začnú ukazovať prvé pekné výhľady. Prvým cieľom na trase je Rusinowa Polana situovaná na západ od doliny Białki. Názov tejto poľany je odvodený od priezviska jedného z jej majiteľov. Pre poľanu sa pict0142používajú aj názvy Jaworzyna Rusinowa, Jaworzynka, Rusinka nebo Jaworzyna. Je známa tým, že tu je už od 17. storočia rozšírené pastierstvo. V 40. rokoch minulého storočia na poľane stálo až 19 pastierskych objektov. A práve táto poľana bola zimoviskom pre stáda oviec. Na tie tu môžete natrafiť cez leto aj teraz a kulisu tu jedinečné dopĺňajú. S pasúcimi sa ovečkami sú pohľady na majestátne Tatry ešte krajšie a autentickejšie.pict0016
Veľkou výhodou tohto miesta je, že je ľahko dostupné a tá panoráma, ktorá sa Vám tu ukáže, je priam neuveriteľná. Na takej malej vzdialenosti od východiskovej Lysej Poľany by ju človek nečakal. A predsa. V lete miestny salaš na poľane ožíva a dajú sa tu ochutnať aj jedinečné syry. Na poľane sú roztrúsené stolíky s lavičkami, či okrúhle balvany, na ktoré si môžete sadnúť a kochať sa výhľadmi naokolo. Sediac na týchto miestach si vravíte, že už nemusíte ísť nikam inam, pretože tá krása je vskutku dokonalá.
Ale predsa. Schodíky vo svahu nad poľanou lákajú ísť ďalej. Ak nájdete dosť morálnej sily na to, aby ste sa zdvihli a zvládli ešte ďalších asi 280 metrov prevýšenia na najbližší kopček na zelenej značke, zavítate práve na spomínanú Gęsiu Szyju. A tá sa Vám odmení vskutku jedinečnými výhľadmi. Veď ku štítom ste sa o niečo viac výškovo priblížili.
Na vrchol by ste to mali zvládnuť za približne 50 minút. Na prudších častiach výstupu sú urobené na dobre viditeľnom a prechodenom chodníku schodíky. Niektoré sú dosť vysoké, a tak je treba hodne nohy naťahovať. Ale za tú námahu to iste stojí.
Szyju sme navštívili dvakrát a priznám sa, že keď sme z poľany prišli na Szyju, ďalej sme už po zelenej značke nešli. Jednoducho, tento kopček naplnil dokonale naše predstavy o kráse, že ísť ďalej proste nemalo význam. Sediac hore sme takmer 2 hodiny obdivovali krásu naokolo.
pict0041Čo ponúkajú výhľady? Zľava sa týčia Belianske Tatry. Tie sa z tohto kopčeka ukazujú v nezvyčajnom uhle. Belianky sa v smere doprava zvažujú do Kopského sedla, nad ktorým sa vpravo týči Jahňací štít. V popredí je Bielovodská dolina, najdlhšia tatranská dolina, a Mlynár. V  hrebeni Tatier na slovenskej strane môžete obdivovať napríklad aj majestátny Ľadový štít, viac v popredí Javorinskú Širokú, najvyšší Gerlach, Vysokú a samozrejme Rysy. Pozorovať môžete aj majestátnu galériu Ganku. Podľa lanovky ľahko spoznáte aj Kasprowy Wierch a Giewont v poľských Tatrách. V smere na severovýchod zbadáte aj hotel Kolowrat pri Tatranskej Javorine s jeho červenou strechou a zaujímavým tvarom. V Pieninách môžete obdivovať  nezameniteľné skalnaté Tri koruny. Taktiež sa ukazuje aj rozložitá Babia hora na hranici Slovenska a Poľska. Do batoha si nezabudnite so sebou zobrať aj ďalekohľad, aby ste si mohli tatranské velikány pozrieť pod drobnohľadom. Ich kulisa je naozaj úchvatná.
Ak hľadáte jednoduchší a na prevýšenie menej náročný prístup na Rusinowu Polanu, za Lysou poľanou pokračujte ešte autom serpentínami hore, až kým prídete na miesto s názvom W. Poroniec. Z neho sa odpája zelená turistická značka. Ku Rusinowej Polane je prevýšenie iba približne 100 metrov, a tak je to pekná prechádzka. My sme ju absolvovali v zime.

Prajeme Vám veselé a nezabudnuteľné zážitky pri objavovaní Tatier, nech už zavítate kdekoľvek.

pict0074

pict0036

pict0089

pict0090

pict0117

pict0122

pict0082

pict0034

pict0098

dsc 01

 dsc 0203

Contact

 CBS spol, s.r.o.
     Kynceľová 54, 974 01 
     Banská Bystrica
     Slovensko
 
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +421 48/429 90 10
 +421 911 176 101
 
 www.cbs.sk

We support

usmev logo

Detská tour Petra Sagana

logo R